czw., 29 paź
|Teatr Propozycji „Dialog”
Widowisko "Pustka i światło"
Widowisko "Pustka i światło" będzie opowiadało o śladach kultury żydowskiej na Pomorzu Środkowym (a właściwie ich braku). Pokazanie pustki to ogromne zadanie koncepcyjne.
Czas i lokalizacja
29 paź 2020, 19:00
Teatr Propozycji „Dialog”, Grodzka 3, 75-002 Koszalin, Polska
O wydarzeniu
Widowisko "Pustka i światło" będzie opowiadało o śladach kultury żydowskiej na Pomorzu Środkowym (a właściwie ich braku). Pokazanie pustki to ogromne zadanie koncepcyjne. Jak pokazać nieistniejące synagogi, jak przekazać taką historię, jak opowiedzieć o miejscach będących kiedyś miejscem modlitwy. Wszystkie te miejsca zostały zniszczone przez Niemców w czasie Nocy Kryształowej 9/10 listopada 1938 roku. Autorzy projektu odtworzą historię, obrazy, atmosferę, muzykę, nastrój. Opowiedzą o tym plastycznie prace Grety Grabowskiej - jednej z najciekawszych postaci koszalińskiego środowiska plastycznego. Obrazy wykonane w technice kolażu i poświęcone nieistniejącym synagogom; muzycznie - pieśni synagogalne. Przedstawiona zostanie historia synagog na Pomorzu Środkowym. Dużą rolę w widowisku odegra światło, stworzy ono nastrój i podkreśli energię tych miejsc. Historia społeczności Żydowskiej , która mieszkała na Pomorzu Środkowym jest przez niewiele osób wspominana i opisywana. Zniszczenia wojenne i zaniedbania powojenne spowodowały, że często mijamy miejsca i nie wiemy, że kiedyś były to przestrzenie związane z judaizmem. Pamięć o tych miejscach należy przywrócić mieszkańcom Koszalina. Jest to wspaniała historia narodu żyjącego w tym regionie, a niestety zapomniana.
SCENARIUSZ : Magda Omilianowicz Obrazy : Greta Grabowska Wybór muzyki: Małgorzata Litwin Reżyseria: Jerzy Litwin
Widowisko o nieistniejących synagogach na Pomorzu, oparte na prezentacji obrazów Grety Grabowskiej. "...wykonałam kilka wypraw studyjnych, podczas których odwiedziłam miejsca, w których dawniej stały synagogi. Dzisiaj nie ma po nich śladu, bo na Pomorzu Środkowym w ogóle się nie zachowały. Z wielu przyczyn – głównie przez działania podjęte przez Niemców w latach trzydziestych ubiegłego wieku, Noc Kryształową z 9 na 10 listopada 1938 r i zaniedbania powojenne. Wielokrotnie przechodziłam obok, nieświadomie mijałam te miejsca, pozornie znajome przestrzenie. Czasem zastanawiałam się, jakie kryją historie. Wsłuchiwałam się w odgłosy ulic, w których pobrzmiewały, jak niegdyś: terkot jadącego pojazdu, czyjaś głośna rozmowa, odległe szczekanie psa, trzepot gołębich skrzydeł… i zapachy. Pierwsze kwitnienia i zieleń młodych liści lipy. W moich poszukiwaniach pochyliłam się nad kilkoma z takich miejsc."
Wydarzenie sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Patronat: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
wstęp wolny (wejściówki